Golega

Wyobrażaliście sobie kiedyś miejscowość idealną? Taką, w której stajnie są na każdym kroku, a wierzchem dojedziesz wszędzie, łącznie z barem? Taką, w której konie towarzyszą Ci wszędzie gdziekolwiek pójdziesz, a nawet znajdziesz je w garażu zamiast samochodu? 😉 Otóż jest takie miejsce na Ziemi i udało nam się je odwiedzić. Chcieliśmy się podzielić z Wami wrażeniami. 

Do Golegi wybraliśmy się w listopadzie 2015 w czasie trwającego tam Narodowego Festiwalu Koni. Jest to corocznie organizowana impreza, trwająca 10 dni (i właściwie też nocy…). Miejscowość Golega znajduje się w dystrykcie Santarém, w centralnej części Portugalii, około 130 km od Lizbony. 

źródło: wikipedia.org 

Już przy samym wjeździe, na dużym rondzie, naszym oczom ukazał się ogromny pomnik człowieka z koniem na uwiązie, stanowiący, jak się okazało, drobną jedynie zapowiedź tego, co czekało nas w samej Goledze… 

źródło: publico.pt 

Zaczęliśmy przemierzać uliczki w poszukiwaniu centrum wydarzeń.Mała portugalska miejscowość, jakich wiele” – wydało nam się na początku. Niedługo. Już po kilkunastu metrach zmieniliśmy zdanie i zwolniliśmy kroku, aby móc nacieszyć oczy tym, co zobaczyliśmy wokół siebie. Jak wszyscy miłośnicy koni, którzy znaleźliby się na naszym miejscu, byliśmy oczarowani. Przecieraliśmy oczy ze zdumienia, bo wszystko – przystanki autobusowe, kołatki do domów, każda witryna sklepowa – nawiązywało do koni i jeździectwa. Ukoronowaniem tego wszystkiego jest tablica głosząca, że to właśnie Golega jest Stolicą Koni

źródło: guiadacidade.pt 

źródło: wikimedia.org 

Im dalej zapuszczaliśmy się w głąb miasteczka, tym bardziej nie dowierzaliśmy własnym oczom: sklep jeździecki na każdym rogu, a większość ludzi na ulicach paraduje w oficerkach. 

Jeśli marzyły Wam się kiedyś trasy do jazdy konnej, wytyczone w polskich lasach bądź parkach, to zrozumiecie w jakie osłupienie wpadliśmy po zobaczeniu takich znaków na głównych ulicach: 

Stopniowo zaczęło pojawiać się coraz więcej koni – pod jeźdźcem, w ręku, zaprzężonych do czego-się-da :). Coraz więcej koni oraz coraz więcej ludzi. Okolice rynku były całkowicie zatłoczone, atmosfera typowo ‚jarmarczna’. Na każdym kroku drewniane budki z lokalnymi wyrobami – serami, słodyczami czy wiśniową nalewką ginja w czekoladowych kieliszkach (produkowaną w regionie Obidos). 

Sprzedawcy podają kieliszki przejeżdżającym jeźdźcom, ci zaś wjeżdżają wierzchem do barów. Ubrani są w najróżniejsze stroje, głownie jednak dominuje tradycyjny portugalski ubiór z charakterystycznym kapeluszem z szerokim rondem. Istna rewia mody! Do głowy by nam nie przyszło, że istnieje tyle rodzai strzemion! 😉 

źródło: abtfoto.com 

Główny plac miejscowości zamieniony został na wielki plac konkursowy. Przez cały festiwal odbywały się na nim małe zawody, pokazy, licytacje. Wokół areny nieustannie krążyły konie, tak tłocznie, że aby dostać się na widownię areny, trzeba było znaleźć naprawdę dobry moment i przebiec, żeby nie zostać stratowanym.  

żródło: solesombra.net 

Każda uliczka skrywała swoje tajemnice, zaglądając za drzwi garażowe odnaleźliśmy w pełni wyposażone stajnie, w sklepie sprzedającym trociny do boksów podłoga wysypana była, oczywiście, trocinami.  

Cały festiwal skupiał się przede wszystkim na jednej rasie – pochodzących z Portugalii koniach Lusitano - i to ich można było zobaczyć najwięcej. Wokół centralnego placu każde wolne miejsce zastawione był stanowiskami różnych znanych stadnin, które prezentowały swoje konie, biorące udział w licytacjach. Wszystkie piękne, perfekcyjnie zadbane, z pełnym rodowodem prezentowanym obok stanowiska. 

Spędziliśmy cały dzień przechadzając się między końmi, oglądając pokazy oraz próbując przysmaków. Wieczorem zaś odbyła się prezentacja portugalskiej drużyny narodowej w dyscyplinie ujeżdżenia: 

Golega zrobiła na nas ogromne wrażenie, jest zdecydowanie warta polecenia i odwiedzenia. Niewątpliwie jest rajem dla miłośników koni, a czy dla koni również – pozostawiamy do Waszej oceny. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *