Wyjazd na zawody – część 1. Formalności, licencje, uprawnienia, klasy sportowe

Od razu mówię, że ten wpis jest dla osób nieobeznanych z zawodami oraz całą „papierologią” z nimi związaną. Nie będzie zatem odkrywczo, ale  postaram się wszystko przejrzyście tutaj zawrzeć, żeby powstał taki mini poradnik ☺️

Wybaczcie, ale dla przykładu będę posługiwać się danymi moimi i mojego konia, aby nie naruszać prywatności innych zawodników 😉

Etap 1. Zgłoszenie i przedpłata
Aktualnie większości zgłoszeń dokonuje się przez portal zawodykonne.com, którego tłumaczyć nie będę, bo korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne. Natomiast jeśli z jakiegoś powodu musimy zgłosić się ręcznie, mailowo, to zgłoszenie powinno zawierać:
👆 imię i nazwisko zawodnika,
👆 imię konia (dobrym zwyczajem jest podanie też imienia ojca konia, zwłaszcza jeśli wiemy, że jest więcej startujących imienników naszego wierzchowca),
👆 datę zawodów,
👆 konkursy, które chcemy jechać,
👆 klub, który reprezentujemy.
Niektórzy organizatorzy, zwłaszcza w przypadku zawodów parodniowych, wymagają także przedpłaty przelewem za boks/starty.

Etap 2. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów
W przypadku zawodów regionalnych będziemy potrzebować:
🙋 badania lekarskie zawodnika,
🙋 aktualna licencja zawodnika (wpis do bazy),
🐴 aktualna licencja konia (wpis do bazy),
🐴 paszport PZJ/PZHK konia z wpisanym właścicielem konia oraz z aktualnymi szczepieniami (wymagane są szczepienia na grypę co 6 miesięcy).
Lifehack: dokumenty , które posiadamy w formie papierowej (paszport konia, badania lekarskie) warto jest trzymać w przeznaczonym do tego etui.
Uwaga: wyrobienie niektórych z powyższych może zająć parę dni/tygodni, więc warto zająć się tym wcześniej, niż 3 dni przed zadodami. Więcej o licencjach znajdziecie niżej ☺

Okładka paszportu konia wydanego przez PZHK

Etap 3. Przyjazd na zawody
W przypadku zawodów jednodniowych i startu „z przyczepy” (bez boksu), optymalny czas dotarcia na miejsce zawodów to około 1,5 godziny przed rozpoczęciem naszego konkursu. Jeśli jednak nie macie doświadczenia i nie chcecie niepotrzebnego stresu, polecam przyjazd wcześniej.
W czasie przed rozpoczęciem naszego konkursu powinniśmy:
✔️ sprawdzić, o której rozpoczyna się nasz konkurs (tablica ogłoszeń, biuro zawodów),
✔️ odnaleźć siebie na liście startowej, jeśli nas tam nie ma, udajemy się do biura zawodów w celu wyjaśnienia,
✔️ sprawdzić i zapamiętać numer identyfikacyjny/”startowy” konia (na liście to ten obok imienia konia, w nawiasie)
✔️ sprawdzić, czy nie ma nas na „czarnej liście” wywieszonej zwykle na tablicy ogłoszeń. Nie jest to nic strasznego – na tej liście wymienione są osoby, które muszą zgłosić się do biura zawodów i przedstawić odpowiednie dokumenty,
✔️ jeśli nie ma „czarnej listy” – dobrym zwyczajem jest pójście dobrowolnie do biura zawodów i upewnienie się, że z naszymi dokumentami wszystko ok,
✔️ uiścić opłatę za start (często przyjmowana jest tylko gotówka, bez możliwości zapłaty kartą),
✔️ obejrzeć parkur.
Wszystko poszło zgodnie z planem? W takim razie „na koń” i możemy startować!

Według przepisów koń po terenie zawodów powinien się poruszać ZAWSZE z przypiętym numerem identyfikacyjnym

Licencja, uprawnienia i klasa sportowa zawodnika
To pojęcia często mylone, dlatego postanowiłam tutaj opisać, o co dokładnie chodzi.
👆Licencja to wydawane co roku zezwolenie na starty w zawodach o określonej randze.
Licencja może być regionalna, ogólnopolska, międzynarodowa…
Aby uzyskać określoną licencję należy przesłać wymagane dokumenty do odpowiedniego organu (odpowiedni wojewódzki lub Polski Związek Jeździecki) oraz uiścić opłatę za licencję. Przy wykupie licencji po raz pierwszym w danym organie konieczna jest rejestracja, czyli przedstawienie pełnej dokumentacji i dokonanie dodatkowej opłaty rejestracyjnej.
👆Uprawnienia są zezwoleniem na starty w konkursach o określonych klasach. Uprawnienia mogą być Wstępne, III, II, I Stopnia.
Zasady uzyskiwania uprawnień w skokach opisane są bardzo przejrzyście na stronie PZJ: w skokach<klik>, w ujeżdżeniu<klik>.
👆Klasa sportowa jest nadawana zawodnikowi po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Klasa sportowa może być III, II, I, M, MM. Zasady uzyskiwania klas sportowych: w skokach<klik>, w ujeżdżeniu<klik>.
Po co w takim razie są klasy sportowe? Na większych zawodach, np. międzynarodowych, organizator może zaznaczyć w propozycjach, że przyjmuje tylko zawodników z minimalną określoną klasą sportowych za miniony rok. Posiadanie klasy sportowej może być też warunkiem przyjęcia do kadry, itd.
Pojęcia uprawnień i klas sportowych są mylone, ponieważ często jest tak, że dane uprawnienia zawodnik otrzymuje w momencie, kiedy wyrobił odpowiadającą im klasę sportową po raz pierwszy w karierze. Poza tym w mowie potocznej mówiąc „licencja” mamy na myśli zamiennie faktyczną licencję, uprawnienia oraz całkiem z innej beczki, konkurs egzaminacyjny.

Artemor PZJ
Baza, w której widnieją zawodnicy oraz konie posiadający aktualne uprawnienia do startów: www.artemor.pzj.pl . Po wyszukaniu siebie w bazie wyświetlają się następujące informacje:

Jak to odczytać? Licencja regionalna oraz uprawnienia III stopnia w ujeżdżeniu (A) oraz w skokach (B). W bazie nie ma wpisanych badań, więc prawdopodobnie na kolejnych zawodach będę musiała okazywać dokument potwierdzający ich w aktualność w biurze zawodów. Nie ma tu informacji o klasie sportowej, ponieważ ta znajduje się w zestawieniu tworzonym co rok przez PZJ lub wojewódzkie związki jeździeckie.

Licencja konia
Licencję dla konia wykupuje się w odpowiednim organie (regionalną, ogólnopolską, międzynarodową) i koń może wtedy startować w zawodach do tego szczebla w konkursach, na jakie pozwala jego wiek (koń może zacząć starty w zawodach w wieku 4 lat). W celu wyrobienia licencji zwracamy się do odpowiedniego organu (wojewódzki ZJ, PZJ, FEI), wypełniamy dostępny na stronach druk rejestracyjny oraz robimy wpłatę.

Pierwsze kroki, czyli wnioskowanie i wydawanie licencji wstępnej
Jeśli właśnie zaczynacie starty w zawodach, to oczywistym jest, że będzie Was interesować najniższy rodzaj uprawnień, czyli uprawnienia wstępne i licencja regionalna. Aby taki zestaw uzyskać, musimy zwrócić się do wojewódzkiego związku jeździeckiego. Zwykle wygląda to tak, że wysyłamy na maila skany następujących dokumentów:
🙋 wypełniony wniosek o rejestrację i licencję (dostępne na stronie),
🙋 orzeczenie o zdolności do startów od lekarza sportowego,
🙋 potwierdzenie przelewu za licencję (stawki według danego związku),
🙋 Kwestią dyskusyjną jest potrzeby posiadania Brązowej Odznaki Jeździeckiej. Dlaczego? W warunkach uzyskiwania uprawnień wstępnych jest wymagana w ujeżdżeniu, natomiast w skokach już nie. Nie mniej jednak, na przykład na stronie Dolnośląskiego Związku Jeździeckiego (DZJ) jest zaznaczone, że kandydat do otrzymania takich uprawnień musi BOJ posiadać (niezależnie od dyscypliny) i być wpisanym w bazie Odznak PZJ<klik>.
Po weryfikacji dokumentów, powinniście dostać informację zwrotną o przyznaniu licencji i uprawnień oraz powinniście zostać dopisani do bazy zawodników.

Zawody towarzyskie a licencja
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy na zawody towarzyskie trzeba mieć aktualną licencję. Dla każdych zawodów są tworzone przez organizatora jednak odrębne propozycje. Zawsze jest tam zaznaczone, jaka dokumentacja jest tam wymagana, jednak minimum to orzeczenie od lekarza sportowego.

Do stworzenia tego wpisu korzystałam głównie z przepisów zawartych na oficjalnej stronie PZJ. W razie wątpliwości teraz lub w przyszłości, polecam tam zajrzeć i poczytać.
Dajcie znać, czy uważacie zawarte tu informacje za przydatne!
Przewiduję kolejne części o wyjeździe na zawodach – bądźcie czujni ❤️


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *