Pewność siebie w jeździectwie

Każdy jeżdżący konno, nieważne na jakim poziomie, na pewno doświadczył w pewnym momencie kryzysu i zwątpienia we własne umiejętności i możliwości. W tym tekście zostanie wytłumaczone, dlaczego to jest całkowicie normalne, a nawet pozytywne dla naszego rozwoju zjawisko.

fot. Pamela Korczak-Horodyska

Typowa sytuacja może dotyczyć wszystkiego – złapania równowagi w galopie, wykonania poprawnie ćwiczenia, przejechania parkuru na czysto. Kiedy coś nam się udaje od razu, nie zastanawiamy się, jak to zrobiliśmy, ta rzecz wydaje się być prosta. Często jednak zdarza się, że dana rzecz nagle przestaje nam wychodzić, co skutkuje naszą frustracją, spadkiem pewności siebie i utratą wiary w sukces. Taka sytuacja może doprowadzić albo do naszego poddania się i powiedzenia „to nie dla mnie„, albo do zadania sobie pytania „co mogę zmienić, żeby znowu mi wyszło?”.

O co chodzi? Przepraszam za to, co teraz napiszę 🤪 ALE pod wieloma względami jeździectwo jest jak każdy inny sport. Uważamy się za wyjątkowych, bo pracujemy ze zwierzętami i tak dalej… ale my pozostajemy ludźmi i nie różnimy się tak bardzo od zawodników innych dyscyplin. Dlatego uznałam, że może warto poszukać bardziej ogólnych informacji tłumaczących nasze reakcje podczas treningu.

Według psychologii sportu, pewność siebie powinna być na tyle wysoka, żeby zawodnik wierzył, że jest w stanie pokonać napotkane trudności, ale też na tyle niska, żeby rozumieć, że ciągłe doskonalenie jest potrzebne. Innymi słowy, należy znaleźć swój „złoty środek”.

Pewność siebie wpływa na umiejętność koncentracji uwagi, odczuwanie pozytywnych emocji podczas treningu/zawodów, a także na wiarę w powodzenie i sukces.

Wiedza w sporcie to faktycznie posiadane wiadomości teoretyczne, ale także nabyte podczas treningu umiejętności i doświadczenie

Zjawisko zależności pewności siebie od wiedzy zostało już szeroko przeanalizowane. Ba! ktoś dostał za to nagrodę Nobla. A dokładniej byli to Justin Kruger i David Dunning w roku 2001, kiedy to świat docenił ich badania i wykres, który znajduje się poniżej wraz z omówieniem „po jeździecku” 🙂

Wykres zależności pewności siebie od poziomu wiedzy/doświadczenia/
umiejętności

Dla ułatwienia omawiania, podzieliłam wykres na kolory.
Kolor czerwony:Co w tym takiego trudnego? Nie wiem, jak inni mogą mieć z tym jakiś problem. Jestem do tego stworzony, ten koń słucha mnie bez problemu.” Czyli przy małym poziomie wiedzy i umiejętności, szybko zyskujemy bardzo dużą pewność siebie.
Kolor niebieski: „To dziwne, nie rozumiem, dlaczego to było takie proste, a ten koń nagle przestaje wykonywać moje polecenia precyzyjnie. To chyba nie dla mnie. Co robię źle? Muszę się dowiedzieć.” To bolesny etap jakim jest upadek z wysokiego poziomu pewności siebie. Wraz ze wzrostem wiedzy, nasza pewność siebie maleje, aż do najgłębszego „dołku” na wykresie. Tutaj zwątpienie jest największe, jak i chęć rezygnacji. Na szczęście po osiągnięcia tego najniższego punktu, sytuacja zaczyna się zmieniać.
Kolor zielony (nadziei? 😛 ): „Zaczyna coś mi wychodzić. Rozumiem coraz więcej, ale jeszcze dużo przede mną.” To ostatni etap, kiedy to nasza pewność siebie wzrasta wraz ze zdobywaną wiedzą. Tutaj osiągamy właśnie ten wspomniany wcześniej „złoty środek”.

I jak? Sprawdziło się w Waszym przypadku? 😉 Coś w tym jest, prawda?

Nie jest powiedziane, że każdy z nas przez ten wykres podczas kariery przechodzi tylko raz – to tylko zobrazowanie schematu, a tak naprawdę, myślę, że ten duży wykres składa się z dziesiątek mniejszych, o podobnym kształcie 🙂

Podsumowując, ten post ma na celu pokazanie, że spadek pewności siebie i własne umiejętności nie jest niczym niezwykłym, czy złym, przekreślającym nasze szanse na powodzenie. Wręcz przeciwnie – w każdym sporcie, jak i jeździectwie ten moment jest potrzebny po to, żeby zasięgnąć wiedzy, treningu, zdobyć kolejne doświadczenie i faktycznie zrobić upragniony progres. W jeździectwie może być to szczególnie trudne, bo ze względu na nawiązywaną więź z koniem, nasz sport jest bardzo emocjonalny.

Mam nadzieję, że taka podstawowa wiedza jak tutaj przedstawiona może pomóc w pokonaniu tych trudnych chwil, jakimi jest jeździecki kryzys <3


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *