Strój do nauki jazdy konnej

Zaczynasz wymarzoną przygodę z końmi, pierwsza lekcja już zaplanowana, a może wyjazd na obóz..? I tu nagle pojawia się pytanie: w co się ubrać? Jaki strój będzie odpowiedni żeby czuć się komfortowo, nie przeszkadzać koniowi, a przy tym nie wyglądać… Śmiesznie? Takie obawy są trochę przesadzone, ale również zupełnie normalne przed pierwszym udaniem się do ośrodka jeździeckiego.

Ceny stroju i sprzętu potrafią być przerażające i nawet po latach uprawiania tego sportu trudno się do tego przyzwyczaić 😉 Jednak nie zawsze potrzebujemy tę najdroższą z możliwych opcji, zwłaszcza podczas nauki jazdy, nasze potrzeby sprzętowe można zaspokoić równocześnie ograniczając wydatki. Ten post powstał po to, żeby podpowiedzieć, jaki sprzęt warto wybrać na początku naszej jeździeckiej kariery ☺️

Jeśli dopiero zaczynamy i nie jesteśmy pewni, czy jazda konna nam się spodoba, możemy spróbować skompletować ubranie spośród tego, co mamy w garderobie. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak to zrobić. Jeśli jednak jesteście gotowi zainwestować w podstawowe rzeczy, poniżej znajdziecie propozycje produktów, które spełnią swoje zadanie podczas nauki, a przy tym nie przytłaczają ceną 😉

Obuwie
Nasze byty powinny mieć sztywną podeszwę, sięgać za kostkę oraz posiadać mały obcas. To wszystko są względy bezpieczeństwa oraz tego, aby nasza stopa miała możliwość prawidłowego oparcia w strzemieniu.
Dedykowane buty jeździeckie to sztyblety (za kostkę) lub oficerki (sięgające do kolan). Na początek lepsze będą zdecydowanie sztyblety!
Propozycja: skórzane sztyblety Pascuello, 219 zł

Sztyblety Pascuello

Czapsy/sztylpy
Trudno porównać ten element stroju jeździeckiego do jakiejkolwiek innej części naszej odzieży. Zakładamy je na nasze łydki i pełnią one rolę ochraniaczy przed otarciami. Mogą być wykonane ze skóry (sztylpy) lub z zamszu lub innego materiału (czapsy). Przy zakupie warto zwrócić na to, aby czapsy były dobrze dopasowane do łydki – na pewno się rozejdą podczas użytkowania, a nie ma nic gorszego, niż obrazający się podczas jazdy czaps ;).
Propozycja: czapsy zamszowe HKM, 119 zł

Czapsy HKM

Skarpety
A raczej podkolanówki. Zakładamy na spodnie, znacznie poprawiają nasz komfort podczas jazdy. Tego elementu odzieży pewnie każdy jeździec ma najwięcej w szafie 😀
Ceny skarpetek jeździeckich są bardzo rozbieżne, a produkty różnią się między sobą wzorem oraz dokładnością wykonania/wytrzymałością. Bardzo lubię te z firmy Horze (od 34,90 zł), ale na początek równie w porządku będą równie podkolanówki z firmy York (od 18 zł), HKM, lub po prostu te znalezione w szafie 🙂

Podkolanówki HKM

Spodnie
Spodnie noszone przez jeźdźców to bryczesy. Charakteryzują się one lejami, skórzanymi lub silikonowymi, w miejscach styku spodni z siodłem. Bryczesy mają obcisły, dopasowany krój, przeważnie wykonane są z elastycznego materiału. Na początek można je zastąpić legginsami, które nie będą krępować naszych ruchów. Warto zwrócić też uwagę na szwy spodni, ponieważ te po wewnętrznej stronie mogą nas obetrzec podczas jazdy. Spodnie koniecznie z wąska nogawką! Istnieje też opcja „pośrednia”, nie tylko dla początkujących, jaką są legginsy jeździeckie (breginsy), czyli elastyczne spodnie z lejami.
Jaki lej? To pytanie pojawia się, gdy zdecydujemy się na zakup spodni typowo jeździeckich (bryczesów lub breginsów). Leje dzielimy według materiału, z którego zostały wykonane, oraz według ich długości (kolanowy/pełen). Spodnie z krótkim lejem zapewniają większą swobodę ruchów, natomiast te z długim lepiej „trzymają” się siodła. To, jakie bryczesy się preferuje to bardzo indywidualna kwestia, warto spróbować jazdy w różnych typach. Na początek jednak wybrałabym te z materiałowym lejem żeby uniknąć odczucia „przyklejenia” do siodła, które może nam ułatwiać, ale też utrudniać naukę 😉
Propozycja: bryczesy HKM Basic Belmex za 159 zł (o bryczesach HKM można przeczytać też we wcześniejszym poście <link>).

Bryczesy HKM

Top
Czyli w zależności od pory roku koszulka lub bluza. Powinny one być o raczej dopasowanym kroju. Aktualnie coraz popularniejsza staje się w funkcji topu odzież funkcjonalna oraz termiczna. Jeździecka etykieta mówi, aby koszulka była włożona w spodnie. Jeśli nosimy bluzę na zamek, powinna ona być zapięta (tu natomiast kwestia bezpieczeństwa). Propozycja: koszulka polo z długim rękawem, York Lite, 69 zł

Koszulka York

Kamizelka ochronna
Od niedawna element stroju wymagany podczas startów zawodników do lat 15. A jak podczas nauki? Kamizelka bez wątpienia zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale źle dobrana potrafi ograniczać swobodę ruchów. Ciekawym wyborem jest kamizelka jeździecka Swing (299 zł), która ochroni nasz kręgosłup bez krępowania ruchów łokci.

Kamizelka Swing

Kask
Zwykle w szkółkach istnieje możliwość wypożyczenia kasku (należy zapytać o to instruktora podczas umawiania jazdy), dlatego przeważnie nie ma potrzeby zakupu kasku już na pierwsze zajęcia. Jednak oczywiście możemy to zrobić 😉 Kask odpowiada bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę, aby posiadał on atest CE EN 1384. Jeśli kask go posiada, oznacza to, że został poddany normowym testom bezpieczeństwa i jest dopuszczony do użytku w sporcie jeździeckim.
Popularnym i dobrze sprawującym się kaskiem na etapie nauki jest kask Horze HaloRider za 259 zł.

Kask Horze

Rękawiczki
Nie są konieczne, niektórzy nawet profesjonalni jeźdźcy jeżdżą bez nich. Na pierwszych lekcjach na lonży raczej i tak nie będą nam potrzebne, ponieważ prawdopodobnie nie będziemy używać wodzy. Jeśli w późniejszych etapach nauki jazdy okaże się, że obcierają nam się dłonie, warto zainwestować w rękawiczki. Rękawiczki jeździeckie różnią się tym od zwykłych, że mają system antypoślizgowy, bądź są całe wykonane z materiału, który zapewnia pewny chwyt wodzy, dlatego trudno je zastąpić innymi. Ewentualnie sprawdzić się mogą dopasowane rękawiczki skórzane, ale raczej trudno znaleźć odpowiednie „niejeździeckie”. Propozycja: rękawiczki Horsenjoy za 72 zł.

Rękawiczki Horsenjoy

Zarówno w razie zakupu dedykowanego do jeździectwa stroju, jak i „przeglądu szafy”, należy pamiętać, w jakim celu nasz outfit skompletowaliśmy 🙂 Czyli w celu obcowania ze zwierzęciem oraz nauki jazdy, która ma być dla nas przyjemnością. Nasz strój powinien sprawiać, że będziemy czuć się przede wszystkim komfortowo, swobodnie oraz bezpiecznie 🙂 Powodzenia!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *